معرفی دستورات اندازه گیری مختلف در نرم افزار اتوکد

اتوکد نرم افزاری پر کاربرد که برای رسم نقشه های صنعتی و مهندسی بکار میرود. این محصول ساخت کمپانی اتودسک میباشد. این نرم افزار به کاربران خود قابلیت استفاده در محیط های دو بعدی و سه بعدی را فراهم ساخته است. این نرم افزار پرکاربرد ترین و در عین حال مهمترین نرم افزاریست که معماران در هنگام انجام پروژه خود به آن نیاز خواهند داشت این نرم افزار همچنین در زمینه های مکانیک ، پزشکی ، برق و صنایع دارای کاربرد گسترده ای است. نقشه های ساختمانی ، طراحی قطعات و محیط هایی که با دست قابل تدوین نیست بوسیله اتوکد ترسیم میشود. این نرم افزار محیط کاربری ساده ای دارد و علاقه مندان میتوانند به سرعت آموزش آن را فرا بگیرند. این نرم افزار را میتوان کارایی ترین طراحی صنعتی و ترسیم نقشه های فنی دانست.

دستورات اندازه گیری اتوکد 

یکی از دستورات کاربردی اتوکد در هنگام اجرای پروژه طراحی استفاده از دستورات مختلف اندازه گیری است. این دستورات به شما کمک میکند تا اندازه های مشخصی را به مدل ترسیمی خود بدهید. همچنین با استفاده از این دستورات میتوانید عملیات ویرایش اندازه ها را انجام دهید. این فرمان در عین حال که کاربردی ترین دستور اتوکد است اما یکی از ساده ترین انها میباشد که با کمی دقت فرایند یادگیری آن با سرعت انجام خواهد شد.این فرمان ممکن است در حین عملیات ترسیم به کار شما بیاید یا بعد از پایان ترسیم اندازه گیری را انجام دهید.

انواع دستورات اندازه گیری اتوکد 

در ادامه حالت های مختلف اندازه گیری را مورد بررسی قرار میدهیم تا با کارایی هر کدام از آنها بیشتر آشنا شویم.

اندازه گیری سریع اتوکد

این فرمان ( Quick Dimension ) به معنای اندازه گیری سریع در اتوکد میباشد. برای اجرای این فرمان میتوان از طریق Qdim – enter وارد پنجره Quick Dimension شد سپس توسط پنجره crossing لبه موضوع ترسیمی را انتخاب کنیم و با فشردن enter فاصله ایجاد شده در خط اندازه تا لبه موضوع ترسیم را بدست آوریم.

AutoCAD measurement

اندازه گیری خطی اتوکد

توسط فرمان Linear Dimension میتوان خطوط افق و عمودی را اتوکد اندازه گیری نمود. برای اجرای این فرمان از طریق Dli – enter وارد پنجره Linear Dimension شده و سپس در ابتدا و انهتی ترسیم کلیک کرده و با حرکت موس میتوان جهت فاصله بوجود امده بین خط اندازه را با کلیک بر صفحه بدست آورد.

اندازه گیری مورب

توسط فرمان Aligned Dimensionمیتوان خطوطی که بصورت مورب رسم شده اند را اندازه گیری نمود. برای اجرای این ترسیم ابتدا وارد Dar – enter شده و با ورود به Aligned Dimension بر روی خوس قوس کلیک میکنیم. با حرکت موس فاصه بوجود آمده بین خط اندازه مشخص میشود و با کلیک بر روی صفحه این فاصله ترسیم خواهد شد.

AutoCAD measurement

اندازه گیری شعاع

بوسیله فرمان Radius Dimension میتوان اندازه گیری برای شعاع و منحنی در اتوکد بدست آورد. در ابتدا از طریق Dra – enter و با کلیک بر روی Radius Dimension میتوان بر روی کمان مورد نظر کلیک کرده تا اندازه گیری شعاع یا منحنی را شاهد باشیم.

اندازه گیری منحنی

بوسیه فرمان Arc Length Dimension میتوان خطوط منحنی شکل در نرم افزار را اندازه گیری نمود. برای اجرا ابتدا وارد Dar – enter میشویم سپس بر روی خط قوس بوجود آمده کلیک میکنیم تا با حرکت موس فاصله بین خط اندازه را بدست آوریم.

اندازه گیری قطر 

با استفاده از فرمان Diameter Dimension میتوان قطر دایره را اندازه گیری نمود. برای اجرا ابتدا از طریق Ddi – enter بر روی دایره کلیک شود. در قدم بعدی به سمت مرکز دایره کلیک میکنیم تا قطر دایره بدست آید.

AutoCAD measurement

اندازه گیری مختصات

با استفاده از فرمان Ordinate Dimension میتوان مختصات نقاط را اندازه گیری نمود. برای اجرا ابتدا از طریق Dor – enter وارد شده سپس بر روی نقطه ای که مد نظر است کلیک کرده سپس موس را به سمت عمودی حرکت داده تا مختصات x نمایان شود. با حرکت موس به سمت عودی مختصات y نمایان خواهد شد.

اندازه گیری زاویه 

با استفاده از فرمان Angular Dimension میتوانیم اندازه گیری زاویه را بدست آوریم. ابتدا برای شروع از طریق Dan – enter بر روی دو خطی که در ترسیم مورد نظر است را کلیک کرده وس پسپس در فاصله ای که مابین دو خط میباشد کلیک میکنیم.

اندازه گیری بر پایه خط 

بوسیله فرمان Base Line Dimension میتوانیم اندازه خط هایی که دارای رابط ابتدایی مشترک و رابط انتهایی متفاوت هستند را بدست آوریم.  برای این منظور یک قسمت از موضوع ترسیمی  بوسیله دستور Dal – enter ترسیم خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا