آشنایی با ابزار براش و ویژگی های این ابزار در فتوشاپ

فتوشاپ یک نرم افزار گرافیکی قدرتمند میباشد تا کاربرانی که با کامپیوتر برای طراحی گرافیکی سر و کار دارند را به نحوی بی نیاز از هر نرم افزار دیگه ای خواهد کرد. با استفاده از این نرم افزار به راحتی میتوانید تصویر مورد نظر خود را ایجاد کرده سپس آن را ویرایش کنید سایز و اندازه تصویر را تغییر داده یا قسمتی از آن را برش دهید و یک تصویر جدید خلق نمایید. همچنین یکی دیگر از ویژگی های ممتاز نرم افزار فتوشاپ ترکیب چند تصویر با یکدیگر و خلق یک تصویر جدید است.

گرافیست ها ، ناشرین کتاب و مجلات ، شرکت های تبلیغاتی ، عکاسان ، طراحان سایت و … از جمله افرادی هستند که به فتوشاپ احتیاج دارند.هر نرم افزاری از تعداد زیادی نوار ابزار تشکیل شده است که با استفاده از این نوار ابزار ها بتوان تغییرات را در پروژه اعمال کرد. فتوشاپ هم دارای این نوار ابزار های کاربردی است. یکی از مهمترین آنها ابزار براش میباشد.

ابزار براش در نرم افزار فتوشاپ

معنای لغوی کلمه برای یا Brush به معنی قلم مو هستش. نحوه عملکرد ابزار براش در نرم افزار هم همانند یک قلم مو خواهد بود. یکی از پایه ترین و مهمترین ابزار ها در فتوشاپ Brush است. برای یک ابزار مخصوص برای نقاشی است. کار کردن با این ابزار در نرم افزار فتشواپ بسیار راحت است. برای پیدا کردن این ابزار باید به نوار ابزار tool رفته و کلید میانبر آن عبارت است از حرف B که در صفحه کلید قرار دارد.

براش بر روی لایه شما یک شکل یا المان اضافه میکند و با اینکار یک اثر برجای میگذارد.اگر شما کلیک موس را نگه دارید یا قلم را بر روی سطح تبلت بکشید این اثر تکرار خواهد شد. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که ابزار براش با اضافه کردن یک شکل در لایه کار میکند. از جمله گزینه های ضروری برای ابزار قلم مو Brush عبارتند از Brush Tip Tip، Blending Mode، Opacity و Flow

Photoshop Brush

Brush Tip

بطور عامیانه نوک قلم مو گفته میشود. این قسمت دقیقا همانند نوک قلم مو کار میکند و رنگ در این قسمت قرار خواهد گرفت. استفاده از نوک قلم براش در جاهای مختلف متفاوت است و شما میتوانید با رفته به پنل Options و انتخاب قسمت Brush Preset Picker از بین قلم موهایی که بصورت پیش فرض وجود دارند یکی را انتخاب نمایید. نوک براش ها دارای دو حالت میباشد.

اندازه براش 

اندازه نوک براش همان اندازه نوک سر قلم مو هستش که در نرم افزار میتوانید اندازه نوک آن را بزرگ یا کوچکتر کنید. اگر سیستم عامل شما ویندوز است میتوانید با نگه داشتن دکمه Ctrl+Alt+Right Click و حرکت موس به سمت راست یا چپ نوک براش را بزرپ یا کوچک نمایید. همچنین میتوانید گزینه سایز را انتخاب نموده بر روی Brush Preset Picker کلیک نمایید اهرم را به سمت راست یا چپ کشیده تا بتوانید ابعاد مورد نظر خود را پیدا کنید. دقت کنید اندازه نوک براش باید به پیکسل وارد شود.

Photoshop Brush

سختی براش 

افزایش سختی یا کاهش سختی باعث خواهد شد تا اثر براش نرم تر یا سخت تر شود. میتوان برای آنکه سایه نرمی ایجاد کرد میزان سختی را تا 10 درصد کاهش داد و برای آنکه خطوط کاملا مشخص با سختی زیاد ترسیم شود سختی را تا 100 درصد افزایش داد.در سیستم عمال ویندوز Ctrl+Alt+Right Click با حرکت موس به سمت بالا و پایین میتوان اقدام به کم یا زیاد کردن براش کرد.  اگر بخواهیم رنگ براش را تغییر دهیم به قسمت Foreground and Background colors رفته و بر روی گزینه Foreground  رنگ را عوض میکنیم و رنگ دلخواه خود را پیدا میکنیم.

نحوه نصب ابزار براش 

در نرم افزار فتوشاپ تعدادی براش بصورت پیش فرض به شکل دایره و تعدادی اشکال متفاوت همانند برگ ، چمن و .. وجود دارد . اما شرکت ادوبی بخاطر پیشرفت و توسعه استفاده از این ابزار قابلیت نصب و ذخیره آن را بوجود آورد. برای استفاده از روش اصولی میتوان از طریق زیر عمل نمود.

Photoshop Brush

روش اصولی نصب براش در فتوشاپ 

  1. ابتدا به منوی Edit رفته
  2. در زیر منوی Presets بر روی گزینه Presets Manager کلیک کرده
  3. در پنجره باز شده قسمت Preset Type را پیدا کرده و گزینه Brush را کلیک میکنیم.
  4. در سمت راست این پنجره گزینه Load را کلیک کرده
  5. در مسیری که فایل براش (فایل ABR) وجود دارد رفته و فایل براش مد نظر را انتخا خواهیم کرد.
  6. بر روی load کلیک کرده تا براش شما براحتی نصب شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 18 =

دکمه بازگشت به بالا