آشنایی با ابزار type فتوشاپ

اگر شما هم برای ایجاد اثرهای هنری و طراحی خودتون از جمله ایجاد لوگو ، طراحی پوستر ، یا هر چیز دیگری از فتوشاپ استفاده میکنید باید اطلاعاتتون در مورد اینفوگرافی را بالا ببرید. نرم افزار فتوشاپ دارای ابزارهای زیادی برای وارد کردن متن در صفحه های خود دارد که در ادامه بطور کامل با آن آشنا خواهیم شد.برای آنکه نوشته ای در صفحه گرافیکی خود وارد کنید از ابزار type در فتوشاپ میتوانید استفاده کنید.

ابزار type فتوشاپ

برای رفتن به ابزار type دو راه وجود داره که یکی از آنها کلیک کردن بر روی نوار ابزار type  که در سمت چپ محیط نرم افزار قرار دارد و راه دیگر زدن کلمه t بر روی کیبورد جهت فعال کردن و بالا آوردن این نرم افزار است. پس از بالا آورد نوار ابزار شاهد به نمایش در آمدن نوارهای مخصوص آن در بالای پنجره خواهیم بود که در ادامه با هر کدام بیشتر آشنا خواهیم شد.

 1. Font Family : انتخاب یکی از فونت های نصب شده سیستم
 2. Font Style : انتخاب سبک برای فونت انتخابی شما
 3. size : تغییر اندازه دلخواه
 4. Align Text : توسط این قسمت میتوانید نوشته خود را بطور دلخواه به سمت راست یا چپ یا وسط قرار دهید.
 5. color : انتخاب رنگ  دلخواه برای متن
 6. Cancel or Commit : تایید یا لغو نوشته وارد شده در سند.

با استفاده از این نوار ها به راحی میتوانید نوشته خود را ویرایش کرده و به حالت دلخواه در آورید.. هر کدوم از این آیتم ها همیشه در لایه مخصوص خود قرار دارند که در موقع لزوم بتوانید از آنها استفاده نمایید.

ایجاد تیتر در فتوشاپ

برای ایجاد تیتر یا قطعه های متنی کوتاه با استفاده از ابزار افقی یا عمودی و کلیک کردن بر روی بوم فتوشاپ تایپ کردن را آغاز کنید تا تیتر مورد نظر خود را بسازید. با کلیک کردن بر روی صفحه یک ناحیه در صفحه بوجود می آید که در آن میتوانید تایپ کنید و هر چه تایپ شما بیشتر شود تمام متن در یک خط قرار گرفته و هرگز وارد خط بعدی نمیشود و اگر متن شما طولانی شود از صفحه خارج خواهد شد. برای آنکه بتوانید خطوط متن شما در ناحیه مورد نظر قرار بگیرد از کرسر کمک بگیرید و با اینتر زدن آن به سر سطر بروید. از طریفق ایجاد لایه های متنی جدا میتوانید کنترل موقعیت هر یک از خطوط را بطور مشخص داشته باشید.

Photoshop

ایجاد متن های طولانی

با استفاده از ابزار Horizontal Type با استفاده از گزینه های فرمت ساده این ابزار را بصورت قطری بر روی بوم فتوشاپ کشیده تا کادر مستطیلی کشیده شود. در این حالت میتوانید متن دلخواه را در مستطیل رسم کرده. کادری که رسم شده دارای اندازه ثابت است تا وقتی متن به سمت راست برخورد کند به سر خط بعدی رود و جمله بعدی نوشته شود. اگر متن خیلی طولانی شود بوسیله دکمه های Ctrl + T و دکمه Cmd + T را فشار داده یکی از گوشه ها را کشیده تا کادر بزرگتر شود و متن شما بطور کامل دیده شود.

قرار دادن شکل در کادر 

متن حتما نباید داخل کادر مستطیلی قرار بگیرد. در فتوشاپ ابزار های مختلفی برای ترسیم شکل های مختلف همانند دایره مثلث یا … وجود دارد. حتما با برنامه pen  میتوان شکل دلخواه را رسم و متن را در داخل آن قرار داد. ترسیم شکل های مثلث یا دایره همگی به زیبا تر کردن متن داخلی شما کمک خواهد کرد.

Photoshop

کشیدن منحنی و قرار دادن متن داخل آن 

برای رسم منحنی و قرار دادن متن میتوانید مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید

 1. ابزار pen
 2. نوار optinos
 3. قرار دادن path در حالت tool
 4. رسم منحنی
 5. انتخاب Horizontal Type
 6. قرار دادن کرسر بر روی مسیر منحنی
 7. کلیک کردن بر روی خط موج
 8. وارد کردن متن

ایجاد جلوه های متنی 

فتوشاپ به کمک ابزار های خود میتواند جلوه خاصی به هر لایه از طراحی و متن شما ببخشد.بدین ترتیب که میتوانید در قسمتی از متن سایه انداخته طوریکه قسمتی از متن برجسته تر از حالت پس زمینه یا درخشان تر جلوه دهد. برای این منظور از روش های زیر عمل کنید.

 1. ایجاد کادر Layer Style
 2. Drop Shadow
 3. انتخاب تنظیمات Opacity، Angle، و Distance
 4. فعال کردن گزینه Preview
 5. کلیک بر روی ok

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =

دکمه بازگشت به بالا