آشنایی با گرس هاپر و جایگاه آن در طراحی پارامتریک

گرس هاپر و جایگاه آن در طراحی پارامتریک

به احتمال فراوان خیلی از طراحان و مهندسان با نام گرس هاپر آشنا نباشند. این ویرایشگر توسط دیوید روتن در شرکت نیل توسعه پیدا کرد. تا قبل از نسخه ۶ نرم افزار راینو گرس هاپر به عنوان یک افزونه در این نرم افزار قابل نصب بود. اما پس از سال ۲۰۱۸ و ورود نسخه ۶ این نرم افزار گرس هاپر به عنوان بخشی از خود نرم افزار راینو تبدیل شد.

گرس هاپر

گرس هاپر یک ویرایشگر برنامه نویسی تصویری ( بصری ) میباشد. برنامه نویسی کامپیوتری که در آن اداره المان های منطقی بصورت بصری و گرافیکی انجام میشود.گرس هاپر به عنوان پلاگین راینو به همراه یک محیط مدلسازی بسیار قوی و با کاربرد زیاد که شامل رشته های متنوعی همچون معماری ، مهندسی ، مدل سازی محصول و … میشود. گرس هاپر امروزه نقش پررنگی در زمینه مدل سازی محصولات را دنبال میکند. حضور و نقش موثر آن به عنوان طراحی پارامتریک در رشته های معماری ، عمران ، مهندسی و طلاو جوهار سازی به خوبی قابل لمس است.

به همین خاطر گرس هاپر را میتواتن یکه تاز عرصه طراحی و مدل سازی دانست. افزونه های متعدد گراس هاپر که روز به روز در حال افزایش و گسترش میباشند قدرت خاصی به این نرم افزار در زمینه های مختلفی همچون در بررسی و آنالیز انرژی ، مدلسازی و طراحی های داینامیک ، آنالیز سازه ، آتلیه مماری و طراحی شهری و … داده است که همین امر آن را یکه تاز طراحی پارامتریک کرده است.

نحوه کارکرد گرس هاپر

در گرس هاپر پارامترها نقش مهمی را ایفا میکنند. این برنامه دارای الگوریتم مرحله به مرحله ای است که برای انجام عملیات با هدف مشخص طراحی شده اند.با ایجاد تغییرات در این پارامترها فرم کلی متحول شده و این تغییرات بصورت آنلاین قابل مشاهده و بررسی است. کاربران از این طریق میتوانند بصورت بسیار دقیق طرح هدف را مورد بررسی قرار دهند. از مزایای دیگر آن بالا بردن دقت و سادگی طراحی پارامتریک آن است.

Parametric design

جایگاه گرس هاپر در طراحی پارامتریک

روز به روز با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و همچنین روی کار آمدن کامپیوتر و نرم افزار ها دانش کامپیوتر بوسیله این ابزارها سعی در کاهش اختلاف فاصله مابین طراحی معماری پیچیده و دنیای ساخت است. در حال حاظر یکه تاز عرصه طراحی پارامتریک پرس هاپر میباشد.

دلایل زیر را میتوان به محبوبیت گرس هاپر اشاره کرد.

  • طراحان معمولان به دنبال مدل سازی طرح های پیچیده هستند که پرس هاپر یک انتخاب عhgی برای پیاده سازی طرح ها میباشد.
  • گرس هاپر همانند نرم افزار راینو از طرح ریاضی و مدل سازی بر اساس علوم ریاضی و هندسی دقیق بهره میبرد.
  • یک ارتباط قوی بین طراح و سازنده برای طرح هدف بوجود خواهد امد
  • علاوه بر دقت زیاد سرعت بالا در ارائه هدف خواهید داشت.
  • این امکان برای شما فراهم خواهد شد تا از جزئی ترین و مدل های تا مدب سازی و شکل گیری کامل آن نظارت داشته باشید.
  • برای اجرای این نرم افزار نیاز به داشتن سیستم قدرتمند نخواهید داشت.
  • بصورن آنلاین میتوانید تغییرات را مشاهده نمایید و پردازش را انجام دهید.

برای باز کردن گرس هاپر از پنجره ای که در محیط راینو واقع شده است استفاده میکنیم تا در محیط کاربری این نرم افزار وارد شویم. ابزارهای موجود در گرس هاپر به شکل باکس هایی هستندکه از یک خروجی به یک ورودی توسط سیم ارتباط برقرار میشود. از طریق این حالت روند الگوریتم نویسی شکل میگیرد.از بهم پیوستن کامپوننت ( گرس هاپر ) مدل های حجیم با هدف خاص تولید شده و فرم نهایی بصورت سریع و آنلاین وارد محیط راینو میشود.

رابط کاربری و محیط گرافیکی جذاب و در عین حال پیچیده و پیشرفته گرس هاپر باعث شده تا با عملکرد منحصر به فرد خود محبوبیت بالایی پیدا کند و در جزو بهترین نرم افزارها در جذب کاربر باشد.

توجه داشته باشید که گرس هاپر یک برنامه ویرایشگر گرافیکی بصورت بصری که هماهنگی یکپارچه ای با ابزارهای طراحی و مدلسازی سه بعدی راینو دارد و برای طراحی الگوریتم هایی استفاده خواهد شد که بصورت خودکار در راینو انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا